Hvor skal panelene plasseres?

Rom

Med korrekt plassering vil man oppleve stor forbedring i alle frekvenser, slik at du vil spørre deg selv: hvordan kunne du nyte musikk før du hadde installert produktene. Skissen over viser de beste plasseringene i et ideelt oppsett. I hvert rom er det alltid noen justeringer man må ta hensyn til. Hvis du er usikker på hva som er den mest hensiktsmessige plasseringen av akustikkpanelene, ta kontakt med oss så vil vi hjelpe deg med å finne best mulig løsning. Vi vil alltid være åpne for å høre hva dine behov er og vi vil hjelpe deg å sette sammen en pakkeløsning som tilfredstiller deres behov på en best mulig måte. Du kan enten ta kontakt med oss på telefon eller email, og ikke minst benytte vårt romanalyseskjema.

     

 
 

Hvorfor trenger jeg akustikk produkter?

Raindrop

Din situasjon: du har anskaffet deg et ideelt grunnlag for vellyd. Elektronikk og høyttalere som både er klassevinnere å senere i ettertid forsøkt nøye matchet av deg. I tillegg har du allerede brukt mye tid på å plassere dine høyttalere mest mulig optimalt. Likevel, det er et problem: musikken lyder ikke like godt som det gjorde i demorommet. Et rom som ikke hadde gulv, vegger, materiale, størrelse, vinduer lik ditt lytterom. Mest sannsynlig hadde demorommet brukt flere kroner på aksutikkløsninger enn hva de ville innrømme. Likevel, det er mange ting som man kan forbedre i ditt eksisterende system. F.eks kabler eller dempende stands/rack for din elektronikk. Du kan bruke 10.000 kr på nye høyttalerkabler, men kan forskjellen virkelig være verdt uten å forbedre akustikken?. Neppe.  

Den rimeligste og beste muligheten, er å forandre egenskapene til rommet. Det er ingen tvil om at din stue opprinnelig ikke var designet med tanke på å oppnå best mulig akustikk. Har rommet pararelle vegger samt rektungaler form, så er rommet utsatt for stående bølger og resonanser. Disse blir ulikt påvirket ut i fra rommets størrelse, form og interiørt miljø. Resonanser og stående lydbølger vil farge lyden samt forandre ulike frekvenser. Dette vil skape en ubalanse i lydens fremføring til ditt øre. Ubalansen kan skape et 6-9 db frekvenstap. I enkelte tilfeller også mer.

Et rom består av mange flater som reflekterer lyden. Dette vil farge lyden til å virke tåkete og desorientert. Lyttevinduet, holografien vil også forbli begrenset. Lydstråler som treffer deg blir transportert direkte og indirekte. De indirekte er stråler som treffer vegger, tak og gulv før de til slutt når deg. Den mest gjeldende refleksjon er en såkalt førsterefleksjon. Førsterefleksjonene er "speilbildet" fra lytteposisjon-høyttaler til sidevegger, tak og gulv. Førsterefleksjon oppleves som et ekko.

Det du trenger er et rom som reduserer refleksjonene. Det er ikke før rommet jobber som det skal, at ditt HIFI-anlegg kommer til sitt potensiale. Heldigvis kan acoustictuning.com tilby meget gode pris og produkteffektive akustikkverktøy.

Det har blitt sagt at highend utstyr aldri blir bedre enn det svakeste ledd. Har du tenkt over at ditt rom er nettopp ditt svakeste?.  

 

     

 
 

Hvorfor trenger jeg basspaneler?

Bass diagram

Bassfrekvensene består av hurtige og sterke bølgelengder, som igjen krever større motstand for å bli stoppet/absorbert. En stor del av bassfrekvensene blir samlet i hjørneveggen bak høyttalerne. Bassfrekvenser kan være 6-12db høyere nivå i et hjørne enn andre deler i rommet, og det er derfor vi insisterer og anbefaler nødvendig basspaneler til å få løst denne utfordringen. Forskjellen med og uten blir "romlebass". Du vil oppleve en langt bedre definert bassgjengivelse med et attack og kontanthet av en ny betydning.  

Vi tilbyr 2 forskjellige basspanel serier: Foam-line og Signature-line. Begge er laget av et proffesjonellt høy-utviklet skummateriale. Foam-line er designet til å absorbere lave oktaver t.o.m. 50hz. Signature-line serien finnes i 4 forskjellige farger (antistastisk polyester), der baksiden av panelet er bestående av en hardboard (spon) som effektivt vil fungere som en bassfelle. Panelet absorberer ned til hele 35hz, noe som gjør Signature-line til markedets beste basspanel produkt.

       

 

 
 

Hva trenger jeg?

highebndd

 

Takket være Acoustic Tuning så er det nokså enkelt: vi har utviklet løsninger som drastisk forbedrer defineringen av lyden.

Lyden blir fokusert direkte til deg som LYTTER.

For at all musikk skal spille godt, så er utfordringen å komme i det miljøet innspillingen opprinnelig fant sted. En annen utfording er å finne en balanse for at et rom spiller bra, men samtidlig ikke ser ut som et studio. Det er her våre akustikkpaneler kommer inn. De er estetiske pene, og har markedets ypperste egenskaper. For å "bekle" et rom som er i medium størrelse 25m2, trengs det minium 4-6 paneler i tillegg til 2 bass-traps. I en artikkel lenger opp, nevner vi begrepet førsterefleksjon. Førsterefleksjon er sidevegger, tak og gulv. Vi vil anbefale å innstallere minium 1-2 paneler for hvert refleksjonspunkt. For gulvet vil vi anbefale et tykt teppe hvis man har en eksisterende hard flate som parkett etc. For å begrense refleksjonene bak lytteposisjon, anbefaler vi panel(er) bakvegg. Panelene plasseres oftest i 0.5m høyde fra gulvet. Plassering på bakveggen kan med fordel plasseres enda høyere. 

Merk at ovenstående informasjon ikke er en regel, men en guide. Rommet størrelse, fasong og interiør spiller avgjørende rolle. Panelene har dessuten ulike absorberende egensaper. Du er på god vei med å benytte vårt romanalyseskjema.   

 
 

Generelle spørsmål & svar

Q Er produktene laget av brannfarlige stoffer?

Alle produkten er laget uten kjemiske stoffer. De holdes innenfor krav som stilles i EU. (1, part 1 the Furniture and Furnishing (fire) (safety) Regulation. S.I 1324 of 1988 (amended 1993).   

Q Finnes produktene i forskjellig farger?

Basisfargen i Foam Line er charcoal grå. Dette er den farge som generelt er mest populær til moderne innredinger. Signature Line finnes fra 4-20 farger som kan matches etter dine ønsker. Art Line finnes i flere motiver og kan printes til ethvert motiv du måtte ønske. 

Q Kan panelene males?

Maling frarådes, da det vil påvirke den lydmessige egnenskapene på produktene. Malingen tetter igjen de åpne cellene (porene) i materialet, med resultat reduserende absorbsjonsmessige egenskaper.

Q   Tilbys hjemmebesøk?

Ja, da kun i Midt Norge. Pris er 700,-, der vi vil kunne tilby råd og veiledning av skreddersydde akustikkløsninger.

Q Hvor raskt vil dere svare på mine spørsmål?

Vi forsøker å svare all epost innen 24 timer.

Q Kan produkter eller ønsker som ikke er nevnt i nettbutikken skaffes?

Vennligst ta kontakt, og vi vil gjøre alt for å møte dine ønsker.